Справжній учитель — найкращий, найвірніший друг батьків… Почувати себе вчителем означає почувати себе другом батьківського дому.
А. Дісгервег
Виховання учня в школі і сім’ї – щоденний нерозривний процес. Тому педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку школяра. Батьки є соціальним замовником школи, а тому беруть активну участь у навчально – виховному процесі. Вони є учасниками позакласних заходів, пов’язаних з професіями, світом захоплень, родинними святами.. Класні керівники тісно співпрацюють з сім’ями своїх вихованців.
Співпраця з батьками
6правил батькам майбутнього першокласника
Ці 6 порад допоможуть полегшити адаптаційний період першокласника в школі, а також підкажуть батькам правильну лінію поведінки на цьому новому етапі життя.
-
Зберігайте спокій і впевненість в тому, що все буде добре. Звичайно, кожна мама чи тато хвилюються за свою дитину, особливо в такий відповідальний момент – перший раз в перший клас. Але пам’ятайте, що саме своїм настроєм і своїми думками, ми формуємо у дитини установку на майбутнє навчання в школі. Тому намагайтесь продемонструвати дитині свою впевненість в тому, що все буде добре, свій спокій і віру в сина/дочку. Ні в якому разі не лякайте дитину школою, стримуйте свої побоювання і острахи. Просто вірте в свою дитину і сприймайте її такою, як вона є.
-
Формуйте позитивне ставлення до школи і вчителів, але водночас будьте чесними. Не варто ідеалізувати школу, говорячи, що там буде безмежно весело, цікаво, захоплююче. Слід говорити правду про можливі труднощі, про необхідність слухати вчителя, виконувати інструкції, які інколи не подобаються. Але обов’язково переконуйте дитину в тому, що все буде добре, що вона справиться, зможе знайти те, що їй до душі, знайде друзів і отримає радість від пізнання нового.
-
Завжди позитивно відзивайтеся про школу і вчителів. Діти в такому віці все ще дуже залежні від батьківської думки. Вони складають свою думку, своє враження про щось нове (в даному випадку про школу) на основі висловлювань і ставлень батьків. Тому, якщо ви хочете, щоб вчитель став авторитетом для вашого першокласника, ніколи не говоріть поганого про нього при дитині. Це сприятиме гарній поведінці дитини в школі і додасть мотивації до навчання.
-
Уникайте додаткових стресів і навантажень. Ніколи не відправляйте дитину одночасно в перший клас і якусь секцію або гурток. Початок навчання у школі і так є серйозним стресом для 6-7-річних дітей. Тому, якщо заняття спортом і музикою здаються вам необхідною частиною виховання вашої дитини, почніть водити її туди за рік до початку навчання або після того, як диина адаптується. Повноцінний відпочинок на цьому етапі дуже важливий. Тому нехай дитина проводить більше вільного часу на свіжому повітрі, граючись з друзями.
-
Слідкуйте за режимом дня і повноцінним харчуванням. Розпорядок дня, який не змінюється, допоможе дитині швидше адаптуватися до нових умов. Якщо ваш першокласник – шестирічка, то бажаний і денний сон хоча б на одну годину. Особливо зверніть увагу на харчування дитини. У її раціоні повинні бути присутніми білки (м’ясо, риба, сир, яйця), молочні продукти, вершкове і рослинне масло, свіжі овочі і фрукти, соки. Організм зараз як ніколи потребує додаткової енергії, адже справитися і пристосуватися до нових умов – досить серйозне завдання.
-
Будьте особливо уважними до почуттів дитини в перші місяці. Не пропускайте труднощі, які можливо, виникнуть у дитини. Слухайте сина/дочку, говоріть про школу, про події, про почуття. Намагайтеся разом знаходити шляхи, розповідайте про себе в шкільні роки. Будьте з дитиною більш терплячими і чуйними, щоб вона відчувала спокій і підтримку вдома.
Успіхів вам!
Про роботу з батьками
-
Поважайте роль батьків.
-
Заохочуйте участь.
-
Застосовуйте різні види, форми та стратегії для залучення батьків — будьте творчими та гнучкими.
-
Порозмовляйте з батьками про взаємні очікування.
-
Будьте терплячими.
-
Зосередьте увагу на сильних сторонах сім’ї й дитини та давайте позитивні відгуки.
-
Підтримуйте контакти.
-
Виражайте своє задоволення.
-
Намагайтеся залучити цілу сім’ю.
-
Організовуйте збори так, щоби батьки могли їх відвідати.
-
Дотримуйтесь конфіденційності.
-
Учіть співпрацювати.
-
Організовуйте співпрацю батьків з батьками.
-
Проводьте спільні культурні заходи.
Отже, успішній адаптації учнів 1-х класів до навчання в початковій школі сприятимуть цілеспрямована координація дій учителів, їхній професіоналізм і досвідченість.
Такий підхід до забезпечення наступності гарантує: на етапі початкової освіти — збереження цінності цього вікового періоду, пізнавально-особистісний розвиток дитини, її готовність до взаємодії з навколишнім середовищем; розвиток провідної діяльності як фундаментального новоутворення молодшого шкільного віку; спрямованість освітньо-виховної роботи на ті вимоги, які будуть пред’явлені в основній школі.
Обережно: поліомієліт
Що таке поліомієліт і як він передається?
Поліомієліт (поліо) — гостра інфекційна хвороба, яка спричиняє інвалідність і є небезпечною для життя. Її зумовлює поліовірус. Поліовірус передається від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу, воду, — та розмножується в кишківнику. Поліовірус також може залишатися на іграшках та побутових речах, які контактували зі слиною та калом інфікованих людей.
Хворіють на поліомієліт невакциновані діти й дорослі, та найбільший ризик мають малюки віком до п’яти років, тому вакцина від поліо — у числі тих, які діти отримують у перші місяці життя відповідно до Національного календаря щеплень.
Дикий поліовірус має три штами (тип 1, тип 2 і тип 3). Вважається, що поліовірус другого типу був ліквідований в 1999 році, а нових випадків захворювань від дикого поліовірусу третього типу не фіксували з часу останнього зареєстрованого випадку в Нігерії в листопаді 2012 року.
Симптоми поліомієліту
Від моменту зараження до появи перших симптомів поліомієліту минає від 2 до 35 діб. Інфікована людина може поширювати вірус одразу після появи симптомів та ще протягом двох тижнів. Проте й ті, хто має безсимптомний перебіг хвороби, так само можуть інфікувати інших.
У частини інфікованих хвороба минає безсимптомно. Приблизно у 25 % випадків інфікування поліо людина впродовж кількох днів має грипоподібні симптоми: лихоманку, втому, нудоту, біль у горлі та животі, головний біль. Проте в частини людей із поліовірусною інфекцією розвиваються інші, більш серйозні, симптоми, які можуть свідчити про ураження поліовірусом головного та спинного мозку:
-
відчуття поколювання в ногах;
-
запалення оболонок спинного або головного мозку (цей симптом має приблизно 1 з 25 людей із поліо);
-
неможливість рухати частинами тіла (повний або частковий параліч);
-
слабкість у руках, ногах або одразу в усіх кінцівках (спостерігається приблизно в 1 з 200 людей із поліовірусною інфекцією).
Уражені хворобою нерви і м’язи не відновлюються.
Параліч — найважчий симптом, пов’язаний із поліомієлітом, оскільки він може призвести до постійної інвалідності та смерті. 2–10 % людей, які страждають паралічем від поліовірусної інфекції, помирають, оскільки вірус вражає дихальні м’язи.
Після одужання може розвиватися пост-поліомієлітний синдром: діти, які, здається, повністю вилікувалися, можуть відчувати нові м’язові болі, слабкість або параліч у дорослому віці, через десятки років після первинного захворювання.
Єдиний спосіб убезпечитися від наслідків хвороби — це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує.
Вакцинація від поліомієліту
Є два типи безпечних та ефективних вакцин від поліо: інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), яку вводять ін’єкційно, та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) — краплі, які крапають у рот. Обидві захищають від інфікування поліомієлітом, проте ОПВ забезпечує захист і від безсимптомного носійства.
Раніше вакцини ОПВ були тривалентні, тобто містили всі три послаблені штами поліовірусу. Проте в Україні, як і в усьому світі, з квітня 2016 року всі тривалентні ОПВ вакцини не використовуються. Відтоді вакцина ОПВ містить лише два штами: перший і третій типи. Вакцини ІПВ — тривалентні, проте неживі — вони містять інактивований вірус.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень України, дітей вакцинують у 2, 4, 6, 18 місяців, у 6 та 14 років. Перші дві дози — ІПВ, решта — ОПВ. Шести доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.
Якщо рівень імунізації населення достатній, то вакциноспоріднений вірус не призведе до можливого захворювання. У разі низького рівня охоплення щепленнями може початися циркуляція вакциноспорідненого вірусу поліомієліту. Циркуляцію поліовірусів можна припинити, масово використовуючи ОПВ.
Коли виникають спалахи поліовірусу, впроваджуються додаткові заходи з імунізації. Це — так звана турова вакцинація, яка передбачає введення додаткових доз вакцини великій кількості дітей упродовж короткого періоду. Таким чином створюється колективний імунітет.
Рівень вакцинації від поліо в Україні:
Станом на 1 вересня 2021 року лише 53,0 % дітей першого року життя, які потребують обов’язкових щеплень, отримали всі 3 дози вакцини для профілактики поліомієліту. Необхідний показник для формування колективного імунітету — 95 %.
Найнижчий рівень охоплення щепленнями в Херсонській — 40,7 %, Івано-Франківській — 42,2 %, Закарпатській — 43,1 %, Запорізькій — 46,2 %, Харківській — 46,5 %, в Одеській та Київській областях — 47,5 %. У Чернівецькій та Львівській — по 48,5 %, у Рівненській — 48,9 %.
Найвищий рівень охоплення щепленнями — у м. Київ — 73,5 %.
Що робити в разі, якщо ви підозрюєте у своєї дитини поліо?
Батькам:
Якщо дитина має раптову слабкість або біль у кінцівках, треба негайно повідомити про це вашого сімейного лікаря чи педіатра. Це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту.
Лікарям:
У разі підозри на захворювання поліомієлітом, клінічним проявом якого є гострий в’ялий параліч кінцівок, переважно нижніх, лікар скеровує хворого на госпіталізацію, терміново надсилає екстрене повідомлення до центрів контролю та профілактики хвороб, проводить правильний відбір та транспортування до вірусологічної лабораторії проб як від хворого, так і контактних осіб, організовує епідеміологічне обстеження випадку.
Загальношкільні збори
2021/2022 навчальний рік
Перше засідання батьківських зборів відбулося в дружньому та навчальному середовищі. Стараємося на батьківських зборах просвіщати батьків, а не констатувати помилки й невдачі дітей у навчанні. Ще раз ознайомили батьків з оцінюванням здобувачів освіти, проведено тестування, підписано батьками дозволи на співпрацю з практичним психологом та опублікуванням фото у соціальних мережах. Відкритим голосуванням обрали голову батьківського комітету -Підцерковну Ольгу Іванівну та батьківський комітет.
Загальношкільні батьківські збори
2020/2021 навчальний рік
2019/2020 навчальний рік
ІІ засідання батьківських зборів відбулося 29 листопада. За круглим столом було обговорено ряд питань, а саме роль сім'ї у навчанні і вихованні учнів. Батьки та вчителі дійшли висновку, що учні мають не лише права, а й обов'язки, які повинні виконувати задля успішних результатів навчання. Директор школи Остапчук Алла Пилипівна, з допомогою вчителів та практичного психолога, провела тренінг для батьків.
19.09.2019 відбулися загальношкільні батьківські збори. Розглянули ряд важливих питань, а саме забезпеченість учнів підручниками, харчування дітей з малозабезпечених сімей та сімей учасників АТО. Відкритим голосуванням вибрали голову батьківського комітету - Костюк Олену Сергіївну. Психолог Остапчук Руслана Сергіїївна провила тренінг з батьками «Шкільний булінг».
ПЛАН
проведення загальношкільних батьківських зборів на 2018/2019 навчальний рік
І засідання. «Партнерство ради майбутнього». Серпень 2018
ІІ засідання. «Взаємодія школи і сім’ї у вихованні особистості». Грудень 2018 ІІІ засідання. «Як виховати дитину фізично здоровою». Березень 2019
ІV засідання. «Здобутки та перспективи». Травень 2019
Перше засідання загальних зборів проходило в дружньому і творчому середовищі.
Були підбиті підсумки роботи школи за минулий 2017/2018 навчальний рік, обговорені результати перевірки готовності школи до нового навчального року. Відкритим голосуванням вибрали голову батьківського комітету - Кузьмич Оксану Сергіївну. Педагоги разом із батьками окреслили коло проблем з якими стикається дитячий колектив у нашому навчальному закладі, та намітили план їх вирішення. Цікаво пройшов тренінг, який об'єднав роботу батьків. Голова Ради школи Стрельчук Н.В. розповіла батькам про серйозні наслідки булінгу у школі та шляхи вирішення цих проблем.
Виховання дітей — справа серйозна та відповідальна, бо від неї залежить майбутнє дитини. Ми, дорослі люди, бажаємо нашим дітям найкращого: здоров’я, щастя, щирих друзів. А ще — успіху!
Науковці свідчать, що «на сьогодні успішними є люди не тільки з високим рівнем академічних знань, а з розвинутим соціально-емоційним інтелектом, коли вони вміють бути гнучкими до життєвих обставин, стратегічно і тактично мислити». Постає питання: «Як цього навчити дітей?»
Батьки ділилися своїм вмінням у вихованні дітей. В кожній сім'ї це відбувається по різному, тому було цікаво і повчально вислухати досвід інших. Я думаю мало хто залишився байдужим і кожен взяв собі щось на замітку.
А ще на батьківські збори була запрошена директор Дубенського інклюзивно-ресурсного центру Чорноус Людмила Володимирівна. Людмила Чорноус презентувала діяльність центру – закладу, який створено з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на здобуття якісної освіти та отримання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг, забезпечення системним кваліфікованим супроводом і запросила батьків до співпраці.
Друге засідання батьківських зборів пройшло у відкритому та доброзичливому колі.
.
Людина — досконале створіння природи. Та для того, щоб вона могла насолоджуватися життям і його красою, дуже важливо мати здоров'я.
Здоров'я і фізичний розвиток дітей — одна з головних проблем сім'ї та школи.
Готуючись до батьківських зборів, ми ставили собі за мету
- звернути увагу батьків на виховання і розвиток потреби у здоровому способі життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей;
- формувати в батьків потребу в залученні дітей до занять фізкультурою;
- ще раз звернути увагу батьків на проблеми булінгу, який впливає як на фізичне так і на психічне здоров’я дітей.
Для спілкування з батьками була запрошена старший інспектор ВП ГУНП в Рівненській області
капітан поліції Вжос Мирослава Михайлівна.
Сьогоднішня наша розмова була дуже важлива та актуальна.